Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, Başkan Barack Obama'nın, borçlanma limitinin artırılması ve temerrüdden kaçınılması için anlaşma sağlanmasının ardından yükseldi. Bu hareket, New York Borsası açıldıktan sonra, son bir yılın en hızlı haftalık düşüşünü gerçekleştiren Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin sıçrama yapabileceğini işaret ediyor.

Alcoa Inc. ve Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc., metal fiyatlarının Londra Metal Borsası'nda yükselmesinin etkisiyle, Almanya'daki işlemlerde değer kazandı. Dünyanın en büyük petrol alanları hizmetleri şirketi Schlumberger Ltd., petrol fiyatlarının son iki haftanın en düşük seviyesinden yükselmesinin ardından, Paris'teki işlemlerde değer kazandı.

Eylül vadeli S&P 500 endeks vadeli kontratı yüzde 0.9 yükselerek, Londra saati ile 10:55'te 1,303.2 puana çıktı. Dow Jones vadeli kontratı ise 142 puan ya da yüzde 1.2 yüksselerek 12,230 puana ulaştı.

Obama dün Beyaz Saray brifing odasında yaptığı açıklamada, Temsilciler Meclisi ve Senato'daki Cumhuriyetçi ve Demokrat liderlerin borçlanma limitini 2.1 trilyon artırma ve kamu harcamalarını 2.4 trilyon dolar ya da daha fazla kısma konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu. Temsilciler Meclisi'nin planı bugün oylaması ve bunu Senato'daki oylamanın izlemesi bekleniyor.

Lake Oswego, Oregon'da D.A. Davidson & Co.'nun şef piyasa stratejisti Frederic Dickson, "Çok sayıda insan, anlaşmaya varılamayacağı beklentisi ile, dolarda ve ABD hisse senetlerinde haftasonuna short girdi" dedi ve "Şimdi yatırımcılar bu pozisyonlarını, durumun Cuma gününe göre daha iyi olmasından dolayı tersine çeviriyorlar. Ancak önümüzdeki 48 saat boyunca aşılması gereken engeller var" yorumunda bulundu.