Advertisement

Avrupa Birliği'nin (AB), ikinci kurtarma paketini onayladığı Yunanistan'ın ekonomisini sıkı bir denetim ve kontrol altına almaya hazırlandığı bildirildi.

Yunan medyası, Avrupa Komisyonunun talimatıyla daha önce AB Komisyonunda bütçe konularıyla ilgili bölümde genel müdür olan ve ekonomiyle ilgili konularda ''sert'' tavırlarıyla tanınan Alman Horst Raihenbah başkanlığında 25 kişilik bir heyetin, ülkede ekonomiyle ilgili tüm uygulamaları denetim ve kontrol altında tutmak üzere başkent Atina'ya gelmeye hazırlandığını duyurdu.

Haberlerde, önümüzdeki günlerde Atina'ya gelerek, Yunan tarafından oluşturulacak bir heyet ile işbirliği halinde 15 Ağustos'tan itibaren göreve başlayacağı belirtilen Raihenbah başkanlığındaki heyetin, tüm bakan ve bakanlıkları koordine ederek, Troyka ile olan anlaşmanın dışına çıkılıp çıkılmadığını kontrol edeceği ve gerekli gördüğünde Yunanistan'a verilen kredi yardımlarını durdurma yetkisine sahip olacağı bildirildi.

Atina'da oluşturacağı karargahda, daha önce Yunanistan'da çeşitli kurumlara ve bakanlıklara yerleştirilen diğer AB görevlilerini de bünyesine toplayacağı belirtilen heyetin faaliyetlerinin daha çok yeni vergi yasası, özelleştirmeler, sağlık ve eğitim alanlarında yoğunlaşacağı belirtildi. Heyetin ayrıca her üç ayda bir hazırlayacağı raporu sadece Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile AB Komisyonunun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Üyesi Olli Rehn'e sunacağı kaydedildi.

Komisyon Başkanı Barroso tarafından önerilen ve tüm Eurogrup liderleri tarafından kabul edilen bu uygulamanın, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun da onayını aldığı ifade edildi.

Bu arada Yunan basınında çıkan haberlerde, AB'nin, Atina hükümetine gönderdiği bir "ultimatomda'', yeni memorandumla ilgili uygulamaların şu anda en çok tartışılan 5 madde üzerinde yoğunlaşmasını istediği bildirildi.

AB'nin uygulamaların yoğunlaştırılmasını istediği 5 madde şöyle sıralandı:

1- Vergi kaçakçılığıyla ilgili sert önlemlerin yer aldığı, 30 yıl süreyle uygulanması öngörülen yeni vergi yasasının, tüm partiler tarafından kabulü,

2- Sosyal güvenlik sandıklarının yeni bir ''kısıtlamaya'' dayanabilmeleri için ilgili yasada ikinci kez değişiklik yapılarak, emeklilik sandıklarının birleştirilmesi ve kamu çalışanlarının emeklilik ikramiyesinin iptal edilmesi,

3- Birleşmeleri yönünde kesin talimatlar verilecek olan bankalarda çalışma giderlerinin azaltılması ve kredinin 20 milyar euroluk bölümünün yeniden sermayelendirilmesi,

4- Kamuda aylık ve üç aylık süreler içinde memur sayısının azaltılması ve fazlalık olan yerlerde işte çıkarmalar,

5- İlgili yapısal reformlarla bağlantılı olarak iş gücü ve hizmet satın alımının desteklenmesi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Ağustos 2011 Pazartesi, 16:45 Misafir 2001 de bizim düştüğümüz durumun bir benzer durumu bu,gerçi biiz kurtaracak abilerimiz yoktu,ımf kapılarında yatıp kalktık,çok fedakarlıklar yapılıp bu günlere gelindi.