Advertisement

Amerikan Hazine Bakanlığı, Kongre'nin ABD'nin borçlanma limitinin artırılması yasasını kabul etmesi durumunda, eylül ayına kadar borçlanma ihtiyacını 331 milyar dolar olarak tahmin edildiğini bildirdi.

Hazine Bakanlığı yetkilileri, Kongre'nin borçlanma limitini artırmak için tanınan süre olan salı gece yarısından önce limiti artırmasını beklediklerini söyledi. Yasanın çıkması halinde, Amerikan yönetimi ilk borçlanmasını 9 ağustosta yapabilecek.

ABD'nin temmuz-eylül için borçlanma limiti, mayıs ayındaki 405 milyar dolarlık tahminle karşılaştırıldığında ciddi oranda azalmayı işaret ediyor. Hazine Bakanlığı yetkilileri, azalmanın büyük oranda harcama gereksinimlerinin düşürülmesi ve nakit dengesindeki ayarlamalarından kaynaklandığını belirtiyor.

Amerikan Kongresi'nin iki kanadı, Temsilciler Meclisi ve Senato'nun bu gece borç limitinin artırılması ve harcamalardan, gelecek 10 yılda 2,1 trilyon dolar kesinti yapılmasını öngören yasa tasarısını kabul etmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Barack Obama ile birlikte Kongre liderlerinin de destek verdiği anlaşmayla, halen 14.3 trilyon dolar olan borçlanma limitinin 2,4 trilyon dolar artırılması ve federal harcamaların 10 yıl içinde 2 trilyon dolardan fazla kısılması planlanıyor.