Advertisement

Dolar karşısında rekorun eşiğinde seyreden yene, Japon Hükümeti'nin müdahale edeceğine ilişkin spekülasyon, yeni korkuttu. Yen, 16 önemli para biriminin hepsi karşısında değer kaybetti.

Japon Maliye Bakanı Yoshihiko Noda'nın yende aşırı değerlenme olduğunu söylemesi üzerine yen, euro  5 günden bu yana ilk kez geriledi. ABD'de Temsilciler Meclisi borç tavanının yükseltilmesi konusunda anlaştı  ve temerrüt riskinin önüne geçmeyi başardı. Bunun üzerine sığınılacak liman para birimlerinin talebi de azaldı.

Avustralya doları, merkez bankasının bugün faiz artışı sinyali vereceğine dair spekülasyonla yen karşısında 2. gününde de desteklendi.

Yendeki güçlenmenin müdahale gerektirecek seviyeye ulaştığını söyleyen Sidney'deki Westpac Banking Corp.'un Döviz stratejistlerinden Robert Rennie, "Japonya'nın müdahale edeceğine ilişkin spekülasyon bir hikayeden ibaret, ancak dolar/yendeki değerlenmeye baktığımızda, piyasanın bu hikayeyi dinlediğini görüyoruz" dedi.

Euro karşısında 110.03'ten 110.56'ya gerileyen yen, dolar karşısında da 77.21'den 77.51 seviyesine düştü. Dün dolar karşısında 76.30 seviyesini test etmiş olan yen, 17 Mart'tan bu yana en yüksek düzeyine işaret etmişti.

İsviçre frankı, dolar karşısında 78.27 centten işlem gördü. Euro/Dolar paritesi ise 1.4250'den 1.4265'e çıktı.