Advertisement

Avrupa hisse senetleri, dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD'deki yavaşlamanın küresel ekonomideki büyümeyi olumsuz etkileyeceği endişeleri ile son 10 ayın en düşük seviyesine indi. Asya hisse senetleri ve ABD endeks vadelileri de düştü.

Danimarkalı mücevher üreticisi  Pandora A/S, karının beklenenden kötü çıkmasının ardından yüzde 59 değer kaybetti. Almanya'nın en büyük perakendecesi Metro AG, tüketici elektronik cihaz briimi Media-Saturn'ün son 20 yılda ilk kez zarar etmesinin ardından, ikinci çeyrekte faaliyet karının düşmesi sonucu yüzde 3.5 düştü. Wacker Chemie AG yüzde 9.7'lik bir kayıp yaşadı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 düşerek, Londra saati ile 08:58'de 260.21 puana geriledi ve 12 Ekim'den bu yana en düşük seviyesini gördü. İspanyol ve İtalyan tahvillerinin borç krizinin yayılmakta olduğunu göstermesi ile birlikte Stoxx 600 Endeksi'nin bu yılın zirvesinden yüzde 10 gevşemesi sonrası, Avrupa hisseleri, düzeltme olarak adlandırılan duruma ilk geçen önemli bölge hisseleri oldu.

BNP Paribas Fortis Global Markets'in Brüksel ofisinden araştırma müdürü Philippe Gijsels, ""Zayıf ekonomik verilerin negatif piyasa bekleyişlerini güçlendirmesi ile birlikte, piyasalar ve ekonomi arasında kısır bir döngü var" dedi ve "Tedirgin bir ortamın oluşması için masada yeterli faktör var" yorumunda bulundu.

Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.5 aşağıda seyrederken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.7 düştü.