Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de büyümenin yavaşlamakta olduğu endişelerine bağlı olarak düşüyor. Bu hareket, New York Borsası açıldığında, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin Ekim 2008'den bu yana en uzun süreli düşüş dönemini gerçekleştirebileceğini işaret ediyor.

ABD'nin üçüncü büyük petrol şirketi  ConocoPhillips, ham petrol fiyatlarının düşmesinin ardından, Almanya'daki işlemlerde yüzde 0.8 değer kaybetti. Alcoa Inc. ve Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc. de Avrupa işlemlerinde düştü. NYSE Euronext, düşük kar açıkladıktan sonra, Fransa2daki işlemlerde yüzde 2.2 düştü.

Eylül vadeli S&P 500 endeks kontratı yüzde 0.4 düşerek, New York saati ile 06:11'de 1,274.3 puana geriledi ve New York açılışının ardından S&P 500 Endeksi'nin yedinci günde de düşebileceğini işaret etti. Dow Jones endeks kontratı ise 41 puan ya da yüzde 0.3 düşüşle 11,999 puana geriledi.

Credit Suisse Asset Management'ın Londra ofisinden kıdemli danışman Bob Parker, "Piyasa önemli miktarda olumsuz haberi satın alıyor" dedi ve "Hisse senetlerinde aşağı hareket çok sınırlı. yatırımcıların nakit pozisyonu çok yüksek, şirketlerin nakit pozisyonu çok yüksek ve değerlemeler ucuz" yroumunda bulundu.

ABD hisse senetleri dün, ISM imalat sanayi endeksi verisin son iki yılın en düşük seviyesine çıkmasının, borç limitini artırma konusunda anlaşmaya varılmasının olumlu etkisini gidermesi sonrası düşmüştü. Bu düşüşler, S&P 500 Endeksi'ni 1,285 puan civarındaki son 200 günün hareketli ortalamasının altına getirdi. Teknik analistlere göre, 200 günlük hareketli ortalama seviyesinin altına düşüş daha da düşüşü tetikleyebilir.

Bugün ABD'de TSİ 15:30'da açıklanacak olan Haziran ayı tüketici harcamaları verisinin yüzde 0.1 yükselmesi bekleniyor. Bu veri Mayıs ayında değişiklik göstermemişti. Aynı saatte açıklanacak olan kişisel gelir verisinin ise yüzde 0.2 artması bekleniyor.