Advertisement

ABD'de tüketici harcamaları Haziran ayında, işsizlikteki artışın hanehalkını daha az harcamaya yöneltmesi sonrası, son iki yılda ilk kez düşüş gösterdi.

Harcamalar, Mayıs ayında yüzde 0.1 yükseldikten sonra, Haziran ayında yüzde 0.2 düşüş gösterdi. Bloomberg News'in araştırmasına katılan 77 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, tüketici harcamalarının haziran ayında yüzde 0.1 yükselmesi bekleniyordu. Kişisel gelirler ise Haziran ayında, Kasım ayından bu yana en yavaş artışını gösterirken, tasarruf oranı yükseldi.

İstihdamın fazla artmaması ve buna ek olarak, ücretlerdeki artışın enflasyonun gerisinde kalmasının, ekonominin yüzde 702ini oluşturan tüketici harcamalarında daha da düşüş olabileceği riskini artırıyor.

Philadelphia'da Janney Montgomery Scott LLC'nin sabit getirili menkul kıymetler strateji müdürü Guy LeBas, veri öncesi yaptığı açıklamada, "Tüketiciler dışarı çıkıp harcama yapma konusunda istekli değil" dedi ve "Yavaş büyümenin zayıf istihdam piyasasına yol açtığı, bunun da tüketici harcamalarında iyileşme olmamasını sağladığı ve nihayetinde büyümenin yeniden yavaşladığı bir kısır döngüye sıkışmış durumdayız" yorumunda bulundu.

Bloomberg'in araştırmasına katılan ekonomistlerin tüketici harcamaları verisi için tahminleri yüzde 0.4 artış ile yüzde 0.3 düşüş arasında değişti. İlk açıklamada  değişiklik göstermeyen Mayıs ayı harcamaları, yüzde 0.1 artışa revize edildi.

Kişisel gelirler ise, aşağı yönde revize edilen rakamlarla Mayıs ayına yüzde 0.2'lik artış gösterdikten sonra Haziran ayında yüzde 0.1 arttı. Bloomberg'in araştırmasına göre, bu verinin yüzde 0.2 artması bekleniyordu.

Maaş ve ücretler değişiklik göstermedi ve Kasım ayında bu yana en düşük seviyesinde gerçekleşti.