Advertisement

ABD'de New York Borsası hisse senetleri, beklenmedik bir şekilde düşen tüketici harcamalarının dünyanın en büyük ekonomisinde büyümenin yavaşlamakta olduğu endişelerini artırması sonucu değer kaybetti. Bu hareketle birlikte, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, Ekim 2008'den bu yana en uzun düşüş sürecini gerçekleştiriyor.

Dünyanın en büyük tahıl işleme şirketi Archer Daniels Midland Co., mısır ve vergi harcamalarının artmasının ardından karının beklenenin altında kalması sonucu yüzde 4.4 düştü. MetroPCS Communications Inc., satışların analistlerin taminlerinden düşük kalmasının ardından yüzde 19 değer kaybetti. NYSE Euronext, karının yüzde 16 düştüğünü açıklamasının ardından yüzde 1.8 geriledi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.7 düşerek, New York saati ile 09:34'te 1,277.96 puana geriledi. Endeks böylelikle yedinci günde de düşüşünü sürdürdü. Dow Jones endeksi ise, Senato'daki borç limitini artırma planı oylaması öncesi, 81.05 puan ya a yüzde 0.7 kayıpla 12,051.44 puana indi.

Irvington, New York'ta Security Global Investors'tan portföy yöneticisi Mark Bronzo, "Durgun bir ekonomideyiz" dedi ve Şimdi borç limiti sorunu geride kaldı, insanlar artık büyüme üzerinde odaklanıyor. İnsanların hisse senedi piyasasından pek hoşlanmadığı bir dönemdeyiz. Ekonomik büyümenin yavaş olduğunu düşünüyorlar. Bu nedenle, güvenli varlıklara kaçış var" yorumunda bulundu.

ABD'de hisse senetleri dün, imlat sanayi büyümesinin son 2 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşmesinin , borçlanma limitinin artırılması konusunda sağlanan anlaşmanın getirdiği iyimserliği gölgelemesi sonucu değer kaybetti. Bu satışlar, S&P 500 Endeksi'ni 1,285 cıvarındaki 200 günlük hareketli ortalamanın altına düşürdü. Teknik analistlere göre, 200 günlük hareketli ortalamanın altına düşüş yeni satışları tetikleyebilir.