Advertisement

ABD'de, Senato da borç krizine çözüm bulmak için, borç tavanını yükseltecek yasa tasarısını Temsilciler Meclisi'nin ardından onayladı.

Tasarıya göre hükümetin 14,3 trilyon dolar olan borç tavanı 2,4 trilyon dolar daha arttırılırken Senato yasa tasarısını 26 ret oyuna karşılık 74 evet oyuyla kabul etti. Böylece hükümetin temerrüt riski ile karşı karşıya kalmasını önlenmiş oldu.

ABD Başkanı Barack Obama, Senato’nun tasarıyı kabul etmesinin ardından, hükümetin kendi imkanları çerçevesinde temerrüde düşmesini engelleyen borç tavanının yükseltilmesi yasasının ilk adım olduğunu belirtti.

Obama, Cumhuriyetçiler ve Demokratların, ekonominin iyileştirilmesi, bütçe gelir ve giderleriyle ilgili daha geniş bir paket üzerinde çalışma yapmalarının gerekli olduğunu ifade etti.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada da Başkan Obama'nın harcamalarda kesintiye gidilmesini ve borç tavanının yükseltilmesini sağlayacak olan bütçe açığının azaltılması tedbiriyle ilgili yasayı imzaladığı belirtildi.

Haftalardır süren müzakerelerin ardından kabul edilen tasarıyla birlikte kamu harcamalarında yapılacak kesintilerle 2,1 trilyon dolar tasarruf taahhüdü alınırken hükümetin temerrüt riski engellenmiş oldu.