Advertisement

Dünya genelinde yatırımcılar Avrupa'daki borç krizinin yeniden alevlenmesi ve küresel ekonomideki belirsizliklere ilişkin endişelerin etkisiyle hisselerinde yoğun satışlara gitti.

Almanya ve ABD'deki tahvil faizleri bu yılın yeni düşük seviyelerinde seyrederken, İngiltere hazine kağıtlarının getirisi de rekor seviyeye geriledi. İngiliz tahvillerinin getirisindeki düşüş, İtalya ve İspanya'daki 10 yıllık hazine tahvillerinin faizinin yüzde 6'yı geçerek, Euro döneminin zirvelerinde seyretmesinden kaynaklandı.

Tahvil faizlerinin zirveye çıkmasının ardından İspanyol ve İtalyan politikacılar, 2 ülkeyi endişelendiren borç krizinde yeni çözümler bulmak için harekete geçti.

İspanya'nın Sosyalist başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, ülkesinin kurtarılmak durumunda kalabileceğine ilişkin endişelerin etkisiyle yaz tatilini erteledi.

İtalya'da ise ülkenin maliye bakanı Giulio Tremonti, İtalya Finansal İstikrar Komisyonu ile acil toplantı yaptı. Tremonti, bugün Lüksemburg'da Euro Grup Başkanı Jean-Claude Juncker ile krize ilişkin görüşecek.

İtalya ve İspanya hükümetlerinin de kriz için harekete  geçmesinin ardından, piyasalarda yoğun satışlar görüldü. 10 yıllık İspanyol ve İtalyan tahvillerinin faizi sırasıyla yüzde 6.45 ve 6.25'e yükseldi.

İspanya ve İtalya'nın Almanya'ya borçlanmak için ödemesi gereken sigorta primleri de sırasıyla 404 ve 384 baz puan oldu ve yeni bir zirveye işaret etti.

İspanya ve İtalya'daki faiz ve primler, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in AB tarafından kurtarıldıkları zamanlardaki faiz ve prim seviyelerine yakın seyrediyor.

Analistler, zayıf işlem döneminde, İspanyol ve İtalyan faizlerinin yükselişini önleyecek çok fazla şey olmadığına dikkat çekti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
03 Ağustos 2011 Çarşamba, 08:30 kadir silvanlı zamanı değil şimdi....