Advertisement

ABD'nin borç tavanı anlaşması temerrüdün önüne geçilmesi için verilen sürenin dolmasına saatler kala Temsilciler Meclisi'nin ardından Senato'da da onaylandı. Ancak anlaşma, kredi derecelendirme kuruluşları tarafından yeterli bulunmadı. Moody's ve Fitch Ratings, ABD'nin 3A olan kredi notunu teyit etti; ancak her iki kuruluş da ülkenin bütçe açığını azaltma konusunda başarısız olması ve ekonominin daha da yavaşlaması hâlinde ülkenin notunun indirilebileceğini belirterek uyardı.

İlk not uyarısı Fitch Ratings'den geldi. Fitch'in ardından çok geçmeden Moody's de anlaşmaya rağmen ABD'nin kredi notunun görünümünü negatifte bıraktı.

Moody's'in üst düzey yetkililerinden Steven Hass, borç tavanının Senato'da onaylanmasının gelecekteki bütçe açıkları ve borç seviyeleri için olumlu bir hamle olduğunu söyledi. Ancak Hass, "Yine de ABD'nin borç/GSYH oranının azaltılması için daha fazla çaba gösterilmesi ve önlemlerin alınması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

JP Morgan Chase&Co., olası bir not indiriminin ABD'nin borçlanma maliyetlerini yıllık bazda 100 milyar dolar yükselteceğini söyledi. ABD Başkanı Obama ise not indiriminin, tahvil faizlerine bağlı olan tüketici faizlerini artıracağından ekonomiyi daha geniş anlamda etkileyebileceğini belirtti.

Fitch Ratings, Nisan'da yaptığı açıklamasında, ABD'nin borç/GSYH oranının 2012'de yüzde 100'e tırmanacağını öngörmüştü.

Janney Montgomery Scott LLC'nin stratejisti Guy LeBas, ABD'nin notunun indirilmesinin, Kongre'nin başarısızlığının kanıtı olacağını söyledi.