Advertisement

ABD'nin tüketici harcamalarının düşük gelmesi ve kredi derecelendirme kuruluşlarının borç tavanı anlaşmasına rağmen ülkeye not uyarısı yapması üzerine dünyanın en büyük ekonomisinin yavaşladığına ilişkin endişeler arttı; Asya Borsaları Mart'tan bu yana en sert 2 günlük düşüşünü kaydetti.

Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton yüzde 3.1; çelik üreticisi BlueScope Steel Ltd. yüzde 5.4 düştü. Satışlarının yüzde 40'ını Kuzey Amerika'da gerçekleştiren Japon otomobil üreticisi Honda Motor Co. yüzde 2.6 geriledi. Güney Koreli televizyon üreticisi Samsung Electronics Co. da yüzde 2.2 oranında düşüş kaydetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2.4 kayıpla 133.35 puana gerileyerek, son 2 günde yüzde 4 düştü ve 15 Mart'tan bu yana en sert değer kaybına işaret etti. Endeks dün ABD'den gelen düşük imalat büyümesi verileri sebebiyle gerilemişti.

Borç tavanı krizinin çözülmesinin ardından hisse senedi piyasalarının ABD'nin temel ekonomik verilerine odaklandığını, bu verilerin de pek iç açıcı olmadığını hatırlatan Sidney'de Platypus Asset Management Ltd.'ın analistlerinden Prasad Patkar, bu durumun ABD için geçici bir durum olup olmadığının henüz belirsiz olduğunu söyledi. Patkar, ABD'nin yeniden resesyona girmesinin küresel ekonomi için kötü olacağına dikkat çekti.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.2;Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 2.7; Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeks ise yüzde 2.1 değer kaybetti. Hpng'taki Hang Seng Endeksi ise HSBC Holding Plc ve Industrial&Commercial Bank of China Ltd.'ın hisselerindeki düşüş sebebiyle yüzde 2.2 geriledi.