Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de tüketici harcamalarının beklenmedik şekilde düşmesi üzerine piyasalarda endişeler arttı; gelişen piyasalar 6 haftanın en düşük düzeyine gerilerken, para birimleri de değer kaybetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.3 kayıpla 1,112.60 puana düştü ve 23 Haziran'dan bu yana en düşük düzeyine işaret etti. Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 2.7; Tayvan Taiex Endeksi ise yüzde 2 düştü. Güney Kore wonu ve Malezya ringgiti para birimlerindeki düşüşe öncülük ederken, Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi de bir haftanın en düşük seviyesini kaydetti.

AMP Capital Investors Ltd.'ın yatırım stratejistlerinden Shane Oliver, Avrupa ve ABD ekonomilerindeki yavaşlama ve büyümedeki zayıflamanın devam etmesi hâlinde, Asya'daki ihracat ve güvenin olumsuz etkileneceğini belirtti.

ABD'de bugün açıklanacak olan fabrika sipariş verilerinde düşüş, yine bugün açıklanacak olan özel sektör istihdam verilerinde ise düşük büyüme bekleniyor. Moody's ve Fitch Ratings dün ABD'nin kredi notunu teyit etti; ancak ülkenin ekonomisindeki yavaşlama ve siyasilerin bütçe açığını azaltamaması durumunda not indiriminin geleceğini açıkladı.

Çin'deki kredi derecelendirme kuruluşu Dagong ise ABD'nin kredi notunu A+'dan A'ya indirerek, görünümünü de olası indirimler için negatifte bıraktı.

Güney Kore wonu, ABD doları karşısında yüzde 0.9 düşüşle 1,060.38'e; Malezya ringgiti ise yüzde 0.7 kayıpla 2.9818'e geriledi. Filipin pezosu da yüzde 0.4 değer kaybederek, ABD doları karşısında 42.325 seviyesinden işlem gördü.