Advertisement

Resesyon konulu panelde biraraya gelen dokuz ekonomistin beşi, ABD ekonomisnde iki yıl süren toparlanmanın gücünün, tüketicilerin ve hükümetin harcamalarının azalması ile birlikte azalmakta olduğunu kaydediyorlar.

Harvard Üniversitesi ekonomi profesörü ve National Bureau of Economic Research'ün Business Cycle Dating Komitesi üyesi Martin Feldstein, Bloomberg TV'ye yaptığı değerlendirmede, "Ekonomi bıçak sırtınra dengede" dedi ve "Şimdi yeni bir resesyona girmememiz konusunda yüzde 50 olasılık var. Büyüme konusunda fazla birşey yok" yorumunda bulundu.

Stanford Üniversites'nden ekonomist Robert Hall, 2011 yılının ilk yarısındaki beklenenden daha büyük çaplı yavaşlamanın dünyanın en büyük ekonomisi için risk oluşturduğunu söyledi. Ticaret Bakanlığı'nın 29 Temmuz'da yaptığı açıklamaya göre, gayrı safi iç hasıla Nisan-Haziran döneminde yıllık yüzde 1.3 büyüdü. Önceki çeyrekte ise büyüme yüzde 0.4 olarak gerçekleşmişti.

Hall, "Büyüme ne kadar yavaş olursa, ters bir şokun resesyona yol açma riski o kadar büyük olur" dedi.

Panelin başkanlığını da yürüten Hall, Komite'nin resesyon ihtimali konusunda bir tahmin yapmayacağını, ancak üyelerin bireysel tahminlerinin olabileceğini söyledi. Panelin, Haziran 2009'da sona eren ve 1930'lardan bu yana görülen en güçlü resesyon üzerinde yürüttüğü çalışma bir yılı aşkın bir süreyi aldı.