Advertisement

Güney Kore wonu ve Malezya ringgiti öncülüğünde değer kaybeden Asya Borsaları, ABD'den gelen olumsuz ekonomik verilerin etkisinde kaldı. ABD'de ekonomik toparlanmanın hız kestiğine dair sinyaller, yüksek getirili varlıkların talebini düşürürken, bölgenin ihracat görünümünü de aşağı çekti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de tüketici harcamalarının 2 yıldan bu yana ilk kez düşüşe işaret etmesi üzerine değer kaybetti. ABD'de bugün açıklanacak olan fabrika sipariş ve özel sektör istihdam verilerinin de düşüşe işaret edeceği tahmin ediliyor.

ABD ekonomisinin yavaşladığına ilişkin endişelerin hızlı bir şekilde tırmandığını ve Asya paralarını zayıflattığını belirten Mizuho Corporate Bank Ltd.'ın fon yöneticilerinden Shigehisa Shiroki, bunun Asya'daki ihracatçıları da olumsuz etkileyeceğine dikkat çekti.

Güney Kore wonu, ABD doları karşısında yüzde 0.8 kayıpla 1,958.70'e düşerek, son 3 haftanın en büyük düşüşünü kaydetmiş oldu. Malezya ringgiti yüzde 0.6 düşüşle 2.9785'e geriledi. Singapur doları ve Filipin pezosu yüzde 0.4'er değer kaybetti ve sırasıyla 1.2094 ve 42.325'ten işlem gördü.