Advertisement

Asya Borsalarının küresel ekonominin yavaşladığına ilişkin endişelerle değer kaybetmesi üzerine güvenli varlıkların talebi arttı. Dolar Endeksi, 2 haftanın yükseğinin yüzde 0.3 uzağında seyretti.

Avustralya doları, ülkenin mağaza satışlarının beklenmedik şekilde düşmesiyle 5. gününde de geriledi. Japonya Merkez Bankası'nın parasal genişleme politikalarını artırarak yenin yükselişini önleyeceğine ilişkin spekülasyon üzerine ise yen, dolar ve euro karşısında geri adım attı. İsviçre frankı da teknik göstergelerin son değerlenmelerin fazla olduğuna işaret etmesiyle önemli para birimlerinin çoğunluğu karşısında değer kaybetti.

"Daha önceden insanların ABD ekonomisindeki yavaşlama sebebiyle dolar sattığını, ancak şimdi endişelerin ABD ile sınırlı olmadığını" söyleyen Mitsubishi UFJ Trust&Banking Corp.'un Döviz ve finansal ürünlerden sorumlu genel müdürü Tsunemasa Tsukada, "traderların riskli varlıklarda düzeltme ihtimali görmesi" sebebiyle, sığınılacak liman olan varlıkların talebinin yükseliş eğiliminde olduğunu belirtti.

ABD'nin en çok ticaret yaptığı 6 ülkenin para birimleri karşısında doların hareketini izleyen Dolar Endeksi 74.533'den önce 74.734'e kadar yükseldi; ardından bir miktar gevşeyerek 74.481 seviyesine gevşedi.

Dolar, euro karşısında 1.4207'den işlem gördü. Dolar/Yen paritesi ise yüzde 0.2'lik değerlenmeyle 77.27'ye yükseldi. Yen, euro karşısında da değer kaybederek 109.58'den 109.78 seviyesine geri çekildi.

ABD doları karşısında yüzde 0.5 düşüş kaydeden İsviçre frankı, 76.74 centten işlem gördü. Avustralya doları 1.0779'dan 1.0751'e geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün yüzde 2.1; 10 yıllık hazine kağıtları ise yüzde 2.58'e geriledi.