Advertisement

Avrupa Birliği'nin ikinci kurtardığı ülke olan İrlanda'nın kendi durumunu Yunanistan'dan ayrıştırmasına yönelik çabalarına rağmen, ülkeye asıl kazanç sağlayan Yunanistan'la aralarındaki benzer noktalar oldu. Avrupalı liderlerin geçtiğimiz ayki toplantısından bu yana İrlanda'nın hazine kağıtları, diğer tüm ortaklarının önüne geçti.

Avrupa Finansal Analistler Federasyonu ve Bloomberg'in verilerine göre İrlanda'daki menkul kıymetler 21 Temmuz-2 Ağustos döneminde yüzde 11 getiri sağladı. İrlanda ve Yunanistan'ın tahvilleri, Euro Bölgesi liderlerinin bölgedeki borç krizini önlemek için geri ödeme faizlerini düşürmesiyle yükselişe geçti. Yunan tahvilleri de 2. kurtarma paketinin ardından yüzde 8.5 değerlendi. Bu oran Portekiz içinse yüzde 4.3 olarak gerçekleşti.

Yatırımcılar, daha ucuz tahvillerin, İrlanda'dayı borç batağından kurtarabileceğine yönelik pozisyonlarını artırıyor olabilir. İrlanda'daki borç krizi, ülkenin 10 yıllık hazine tahvillerinin getirisini yüzde 14.22 seviyesiyle rekora taşımıştı.

İrlanda Başbakanı Enda Kenny, Mart ayında göreve geldiğinden bu yana geri ödeme oranlarının düşürülmesi ve Fransa Başkanı Sarkozy'nin öncülüğünde ortaya atılan vergilerin artırılması önerisini önlemeye çalıştı.

İrlanda'nın vergi oranlarını artırmadan daha iyi şartlar almış olduklarını söyleyen Lloyds Banking Group Plc'nin stratejistlerinden Eric Wand, bunun sonucunda İrlanda'nın Yunanistan'dakilere benzer şartlar sayesinde daha iyi bir sonuç elde ettiğine dikkat çekti.

Wand, Sarkozy'nin kurumsal vergi oranlarının artırılması konusunda çok katı davranmış olduğunu, ancak şartlar değişince onun da bu sonucun daha kârlı olduğunu gördüğünü belirtti.