Advertisement

İsviçre Merkez Bankası beklenmedik bir şekilde faiz düşürdü ve para birimindeki "aşırı değer kazanmayı" durdurmak için para piyasalarındaki frank arzını artıracağını duyurdu.

İsviçre Merkez Bankası üç ay vadeli Libor için hedefi yüzde 0.25'ten "sıfır seviyesine olabildiğince yakın" bir seviyeye düşürdü. Merkez Bankası ayrıca, bankalarda tuttuğu vadesiz mevduatı 30 milyar franktan 80 milyar franka (104 milyar dolar) çıkaracağını ve mevcut Merkez Bankası tahvillerini satın alacağını da duyurdu.

İsviçre Merkez Bankası, bugün e posta yoluyla, "İsviçre frangının mevcut güçlü konumu ekonominin gelişmesini tehdit ediyor ve fiyat istikrarına yönelik aşağı riskleri artırıyor" açıklamasını yaptı. Philipp Hildebrand başkanlığındaki politika yapıcılar, Döviz piyasasındaki gelişmeleri yakından izlediklerini ve gerekirse, İsviçre frangının güçlenmesine karşı ek önlemler alcakalrını kaydetti.

Bu duyuru sonrası İsviçre frangı yüzde 1.6 değer kaybetti ve bugün euro karşısında 1.07958 ile rekor seviyeye çıktıktan sonra 1.103 seviyesine düştü. Dolar karşısında ise frank 77.43 santim seviyesinde.