Advertisement

ABD ekonomisinin yavaşlamakta olduğu ve ülkenin en üst seviyede olan kredi notunun düşürülebileceği yolundaki endişeler Avrupa Borsalarını ve hisse senetlerini de olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bu satışlar sonucu hisse senetleri son 11 ayın en düşük seviyelerine indi. ASya hisse senetleri düşerken, ABD endeks vadelileri dalgalı bir seyir izliyor.

Fransa'nın en büyük ikinci bankası Societe Generale SA, ikinci çeyrek karının analistlerin tahminlerinin altında kalmasının ardından yüzde 7.6 değer kaybetti. Cairn Energy Plc, Grönland açıklarındaki petrol kuyusunu kapatmasının ardından yüzde 5.4 düştü.

Gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0.7 düşerek, Londra saati ile 08:17'de 252.67 puana düştü. Endeks, borç krizinin kontrol altına alınamayacağı endişesi ile İspanyol ve İtalyan tahvillerinin faizlerinin rekor seviyeye çıkmasının da etkisiyle, Şubat ayında gördüğü bu yılın zirvesinden yüzde 13'lük bir düşüş gerçekleştirdi.

Melbourne'de IG Markets'ten piyasa analisti Cameron Peacock, "Eğer ABD ekonomsi güçlük çekerse, diğer ülkeler de zorlanacak" dedi ve "Bu durumun ABD'nin AAA olan kredi notunun indirilmesine neden olacağı yolunda halen endişeler var" yorumunda bulundu.