Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, yedi gün ard arda süren düşüşün şirket kar tahminleriyle uyumlu olmadığı düşüncesiyle yükseldi. Bu hareket, New York Borsası açıldığında, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin Aralık ayından bu yana gördüğü en düşük seviyeden bir sıçrama yapabileceğini işaret ediyor.

Araba kiralama şirketi Hertz Global Holdings Inc., ikinci çeyrek karının analistlerin tahminlerinden daha iyi çıkmasının ardından değer kazanabilir. ABD'nin en çok izlenen TV kanalının sahibi CBS Corp., ikinci çeyrek karının artması ve analistlerin beklentisinden daha iyi çıkması ile birlikte prim yapabilir.

Eylül vadeli S&P 500 endeks kontratı yüzde 0.6 artarak Londra saati ile 11:28'de 1,255.2 puana çıktı. Dow Jones endeks kontratı ise 56 puan ya da yüzde 0.5 çıkışla 11,860 puana ulaştı.

Charles Schwab Corp.'tan Kully Samra, "resesyondan kaçınılacak" dedi ve "Şirket karları iyi geliyor ve halen artıyor. Mikro görünüm kötü değil" yorumunda bulundu.

Bloomberg'in derlediği verilere göre, ABD ekonomisinin yavaşlamakta olduğuna yönelik endişeler, iki haftadan daha az bir sürede, Amerikan hisselerinin değerinden 1.07 trilyon silinmesine neden oldu. S&P 500 Endeksi dün yüzde 2.6 düşüşle son bir yılın en büyük bir günlük düşüşünü gösterdi ve endeks Ekim 2008'den bu yana en uzun süreli düşüş dönemini yaşadı.