Advertisement

İtalyan ve İspanyol tahvilleri, İsviçre Merkez Bankası'nın faiz indirimi ve Avrupalı politika yapıcıların finans piyasalarındaki gerilimi azaltmak için harekete geçebileceği beklentileri ile, altı gün sonra ilk kez değer kazandı.

Almanya tahvilleri ise, İtalya Maliye Bakanı Giulio Tremonti'nin ülkesinin durumunu görüşmek üzere Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker ile biraraya gelmesi ve Avrupa Merkez Bankası'nın yarın faiz kararını açıklayacak olmasının etkisi ile değer kaybetti. Avrupa Komisyonu bugün ilerleyen saatlerde, "finans piyasalarındaki durum" üzerine bir açıklama yayımlayacak.

HSBC Holdings Plc'nin Londra oisinden sabit getirili menkul kıymetler müdürü Steven Major, "Yetkililerin bir şekilde harekete geçeceği spekülasyonlarına bağlı olarak, short pozisyonlar kapatılıyor" dedi ve "Avrupa Merkez Bankası toplantısının yaklaşması ve Tremonti ile Juncker'in biraraya gelmesi, 'birşeyler oluyor' izlenimini güçlendiriyor" yorumunda bulundu.

10 yıl vadeli İtalya tahvilinin faizi yedi baz puan düşerek, Londra saati ile 11:25'te yüzde 6.06'ya indi. Eylül 2021'de vadesi dolacak yüzde 4.75 faizli tahvilin fiyatı ise 0.48 ya da 1,000 euro nominal bedelli beher kağıt için 4.80 euro artarak 90.86'ya yükseldi.

10 yıl vadeli İtalyan tahvili ile aynı vadeli Almanya tahvilinin faizleri arasındaki fark dokuz baz puan daralarak 362 baz puana indi. 10 yıl vadeli İSpanyol tahvili ile 10 yıl vadeli Almanya tahvili faizleri arasındaki fark ise 11 baz puanlık düşüşle 375 baz puana geriledi.