Advertisement

Avrupa'daki hisseler düşüşünü bir miktar yavaşlatırken, İsviçre frankı merkez bankasının beklenmedik faiz indirimi üzerine geri adım attı. ABD'deki endeks vadelileri yükseldi; hazine tahvilleri ise değer kaybetti.

S&P 500'de yer alan endeks vadelileri, 2011'deki kazançlarının tamamını yitirmesine yol açan 7 günlük düşüşüne ara vererek yüzde 0.5 yükseldi. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.7 değer kaybetmesinin ardından bir miktar toparlandı ve kayıplarını yüzde 0.4'le sınırladı. ABD'deki 10 yıllık hazine tahvilleri de 2 baz puan artış kaydetti. İsviçre frankı tüm önemli para birimleri karşısında geri çekilirken, euro karşısında yüzde 3 zayıfladı.

Dünyanın en kötü performansına sahip para birimi olarak adlandırılmaya başlayan Türk Lirası yüzde 0.2 değer kazandı.

Geçtiğimiz hafta içinde küresel ekonomiye ilişkin endişeler, piyasalardan 2 trilyon doların üzerinde kazancın silinmesine neden oldu.

ABD'de bugün açıklanacak olan hizmet sektörü verlerinin, Temmuz ayında bir önceki ayla aynı oranda bir yükselişe işaret etmesi bekleniyor. Ancak bu da analistler tarafından ABD ekonomisinin hız kaybettiğinin bir sinyali olarak görülüyor.

İsviçre Merkez Bankası bugün yaptığı açıklamayla franktaki değerlenmeyi durdurmak için frank arzını yükselteceklerini açıkladı.

Piyasalarda küresel ekonomik korkular sebebiyle yaşanan fırtınanın ardından bir miktar rahatlamanın görüldüğünü belirten Citigroup'un faiz stratejileri müdürü Mark Schofield, büyümenin ikinci yarıda toparlanacağını öngördü.