Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, İsviçre Merkez Bankası'nın sürpriz faiz indiriminin Avrupa'daki mali sistemin borç sorunundan kaynaklanan endişeleri hafifletmesi sonrası değer kaybetti. Bu satışlar sonucu, rekor seviyeye düşen iki yıl vadeli tahvilin faizi yukarı yönde hareket etti.

10 yıl vadeli ve 30 yıl vadeli tahvillerin faizleri, İsviçre Merkez Bankası'nın "yoğun bir şekilde aşırı değerli" franktan dolayı üç ay vadeli Libor hedef faizini yüzde 0.25'ten "sıfıra mümkün olduğunca yakın" bir seviyeye düşürmesinin ardından, son dokuz ayın en düşük seviyelerine yükseldi. İsviçre para birimi, güvenli liman niteliğinden dolayı gelen alışlar sonrası, euro karşısında rekor seviyelere yükselmişti. Avrupa hisse senetleri ise kayıplarını geri aldı.

Nordea Bank AB'nin Kopenhag ofisinden kıdemli faiz analisti Morten Hassing Povlsen, "İsviçre Merkez Bankası'nın frankı düşürmek için attığı faiz adımı, İsviçre para birimine yönelik riskten kaçan fon akışını azalttı ve bu durum, son dönemde hızlı düşüş gösteren tahvil faizlerinin biraz yükselmesine neden oldu" dedi ve "Çok sayıda Avrupa şirketi ve özel sektör, İsviçre frangı cinsinden borçlandı. Bu nedenle, bu durum finans sektörü borçları konusundaki endişelerin bir miktar azalmasına neden oluyor" yorumunda bulundu.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi 3 baz puan ya da 0.03 yüzde puanı yükselerek, New York saati ile 06:52'de yüzde 2.64'e geriledi. Mayıs 2021'de vadesi dolacak yüzde 3.125 faizli tahvilin fiyatı 1/4 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 2.50 dolar düşerek 104 1/8'e geriledi.

10 yıl vadeli tahvilin faizi yüzde 2.57'ye inerek, Kasım ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. İki yıl vadeli kağıdın faizi, rekor seviye olan yüzde 0.3081'e kadar düştükten sonra, bir baz puan yukarıda yüzde 0.33 seviyesine çıktı.