Advertisement

ABD'nin Batı Karolayna Üniversitesi'nden Howard Herzog'un ifadeleri "hayvan edinmenin sağlık için faydalı olduğunu" öne süren birçok araştırmaya gölge düşürdü.

Herzog, bu konuda yayımlanan araştırmaların sonuçlarının çelişkili olduğunu savundu.

"Evcil hayvan edinmenin şüphesiz bazı insanlar için iyi olduğunu" belirten Herzog, ancak hayvan sahiplerinin daha sağlıklı, mutlu olduğunu ya da daha uzun yaşadığını söylemek için yeterince kanıt bulunmadığını vurguladı.

Hayvan sahiplerinin kalp krizi geçirme riskinin hayvan sahibi olmayanlardan daha fazla olduğunu gösteren, geçen yıl yapılan bir araştırmayı da hatırlatan Herzog, bundan önce de tam aksi sonuçlar veren araştırmaların yayımlandığına dikkati çekti.

Herzog, ABD, Avustralya, İsveç ve Finlandiya'da yapılan bazı araştırmaların da hayvan sahibi olmanın faydasının az olduğunu gösterdiğini belirtti.

Bilimadamı, çelişkilerin hayvan sahibi olanlar üzerinde yapılan araştırmaların genellikle küçük çaplı olması, benzer kişileri kapsaması, uygun kontrol gruplarını içermemesi gibi yöntem sorunlarından kaynaklandığını söyledi.

Hayvan sahibi olunmaması gerektiğini söylemediğini vurgulayan Herzog, hayvanların çocuklarda otizm ve psikolojik sorunların tedavisinde son derece yararlı olduğunu ancak bu konuda daha fazla bilimsel araştırma yapılması gerektiğini, aksi halde, hayvanın insan sağlığına faydasının doğrulanması gereken bir varsayım olarak kalacağını belirtti.

Konuya ilişkin makale "Current Directions in Psychological Science" dergisinde yayımlandı.