Advertisement

İspanya'da, sabah saatlerinde 5 yıllık tahvillerin risk primi 407 puan ile tarihi bir düzeye çıkarken, daha sonra 378 puana gerilerek biraz olsun rahatlattı. Madrid Borsası IBEX 35 ise günü yüzde 0,85'lik düşüşle kapattı ve 2010 Temmuz ayından bu yana en düşük seviyesine indi. IBEX 35'in herşeye rağmen, Avrupa'daki borsalar arasında günü en az düşüşle kapatan borsa olduğu görüldü.

Bu arada dün gecikmeli olarak başladığı tatilini yarıda keserek Madrid'e dönen İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, gün boyunca toplantılar yaptı. Başbakanlıktan basına verilen bilgilerde, piyasalardaki değişikliklerle ilgili olarak Zapatero'nun gün içerisinde AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Durao Barroso dahil 10 önemli telefon görüşmesi yaptığı kaydedildi. Zapatero'nun, Yunanistan'a finans yardım planıyla ilgili anlaşmaların ve Euro bölgesindeki ülkelere desteği öngören Avrupa'daki reform paketlerinin AB ülkelerinin parlamentoları tarafından bir an önce kabul edilmesi gerektiğini ve böylece finans piyasalarına güven verileceğini savunduğu ifade edildi.

Zapatero'nun ayrıca, İspanyol ekonomisindeki mevcut durum hakkında iktidar ve muhalefetteki siyasi partilerin liderlerini de telefonla bilgilendirdiği belirtildi. İspanya Başbakanı'nın, akşam saatlerinde Başbakanlık Konutu'nda Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Elena Salgado ve hükümet sözcüsü ve Bayındırlık Bakanı Jose Blanco ile bir ekonomi zirvesi yapacağı belirtildi. Sosyalist hükümet, 26 Ağustos tarihinde Bakanlar Kurulu'nun toplanacağını açıklarken, krize karşı yeni önlem paketlerinin alınabileceği bilgisi verildi.

Öte yandan 20 Kasım'da yapılacak erken genel seçimlerde başbakanlık için yarışacak Sosyalist İşçi Partisi'nin adayı Alfredo Perez Rubalcaba ve Halk Partisi'nin adayı Mariano Rajoy verdikleri demeçlerde, İspanyol ekonomisinin dış finans yardımı almaya ihtiyacı olmadığının altını çizdiler. Rubalcaba, sosyalist hükümetin bu zamana kadar belirlediği hedeflerin yerine getirilmesinin yeterli olacağını savunurken, Rajoy ise ekonomide başka politikalar üretilip, İspanya'nın içinde ve dışında güven yaratılması gerektiğini vurguladı.

İspanyol basını ise son 3 gündür İspanyol ekonomisinin her gün sınava girdiği yorumlarını yaptı. Gazetelerdeki uzman değerlendirmelerinde, mevcut krizi çözmenin tek yolunun Avrupa Merkez Bankası'nın müdahalesi olduğu savunuldu.

Ayrıca, İspanyol Hazinesi'nin yarın satışa çıkarması öngörülen 3 yıllık devlet tahvillerinden ve 10 yıllık hisse senetlerinden 2,5 ila 3,5 milyar euro arasında gelir beklendiği kaydedildi.