Advertisement

İspanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Elena Salgado, borçlanma krizinden yaşanan finans piyasalarındaki dalgalanmaların İspanyol hükümetini "endişelendirdiğini" ve birkaç gün daha sürmesinin beklendiğini kaydetti.

Mevcut ekonomik durumu analiz etmek için Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero ile yaptıkları olağanüstü toplantıdan sonra basına açıklama yapan Salgado, başta İtalya ve İspanya'yı etkileyen krize, ABD'nin borçlanma limitinin yükseltilmesini kabul etmesinde yaşanan zorlukların ve ağustos ayı olmasından piyasalardaki durağanlığın sebep olduğunu savundu.

Borçlanma kriziyle ilgili gelişmeleri 3 gündür yakından izlediklerini ve şimdiye kadar Avrupalı kurumlarla ve bazı önemli AB ülkelerinin bakanlarıyla sürekli temasta oldukları anlatan Salgado, "Endişeli olmamız için sebeplerimiz var ama bu durumun çok ciddi olduğunu düşünmüyorum. Sadece İspanya değil, başta İtalya olmak üzere Yunanistan, Portekiz, İrlanda ve Fransa'daki durumu da izliyoruz. Gerekli olan çalışmaların yapıldığına güveniyorum" şeklinde konuştu.

Mevcut krizin hafta boyunca süreceğini tahmin eden İspanya Ekonomi Bakanı, "Biz çok dikkatli olmaya, gelişmeleri yakından izlemeye ve Avrupalı meslektaşlarımızla temasta olmaya devam edeceğiz" dedi.

Salgado ayrıca, 19 ve 26 Ağustos tarihlerinde yapılacak Bakanlar Kurulu toplantılarında, kamu açığının düşürülmesine yönelik yeni kararlar alınacağını söyledi.

Öte yandan İspanya Ekonomi Bakanı, 21 Temmuz tarihinde yapılan AB zirvesinde alınan kararların bir an önce AB ülkelerinin parlamentolarında onaylanıp, yürürlüğe geçmesi gerektiğini vurguladı.