Advertisement

Küresel ekonomiye dair belirsizlikler yatırımcıları güvenli limana itince altın rekor üstün rekor kırıyor. Gelişmekte olan ülkelerin Merkez Bankaları, Haziran ayında 10 milyar dolardan fazla altın satın aldı.

Uluslararası Para Fonu IMF verilerine göre Tayland, Haziran ayında bu yıl ikinci kez altın satın aldı. Tayland, 19 ton altın alarak rezervlerini 127 tonun üzerine çıkardı.

Tayland'ına ardından dünyanın en büyük altın rezervlerine sahip sekizinci ülke konumunda bulunan Rusya da 5,85 ton altın satın alarak altın rezervlerini 836.7 tona çıkardı.

IMF verileri, Rusya'nın son beş yılda altın rezervlerini her ay artırdığını gösteriyor.

Geçen yıl küresel çapta merkez bankaları 73 ton altın satın alırken, bu yıl şimdiye kadar gelişmekte olan ülkelerin merkez bankaları ise 180 ton altın satın aldı.

Meksika bu yıl şimdiye kadar 5,3 milyar dolar tutarında 98 ton satın alırken, Rusya da 2,6 milyar dolarlık 48 ton altın satın aldı.

IMF verilerine göre, Kazakistan, Yunanistan, Ukrayna ve Tacikistan da altın rezervlerini artırdı.

Güney Kore Merkez Bankası da iki ayda 25 ton altın satın aldığını, böylece altın rezervlerini 39,4 tona çıkardığını açıklamıştı.

Dünyada en fazla altın rezervi 8.133 tonla ABD Merkez Bankası Fed’in elinde bulunurken, Almanya 3.401 tonla ikinci sırada yer alıyor.

Çin Merkez Bankası ise Mayıs ayı sonunda elinde bulundurduğu 1.054 ton altınla, dünya sıralamasında 6. konumda bulunuyor.