Advertisement

Asya Borsaları, Japon ihracatçılarındaki değerlenmeye rağmen, ABD ekonomisinin yavaşladığına ilişkin endişeler sebebiyle değer kaybetti.

Avustralya'nın 1 numaralı bankası Commonwealth Bank of Australia yüzde 1.1 değer kaybetti. Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp., Japonya Maliye Bakanı Yoshihiko Noda'nın yenin dolar karşısındaki değerlenmesinin önlenmesi için müdahale edildiğini açıklamasının ardından önceki kayıplarını geri aldı. Hitachi Ltd. ve Mitsubishi Heavy Industries Ltd., iki şirketin birleşmek için görüştüğünü açıklaması üzerine yüzde 2.4 değerlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.5 düşüşle 131.71 puana geriledi. Endeks gün içinde yüzde 0.2'e varan kazançlar elde etmişti. Asya Pasifik Endeksi dün de ABD'nin ekonomik toparlanmasına ilişkin endişelerin etkisiyle değer kaybetmişti.

Asya borsalarının küresel ekonomik endişelerin etkisi altında olduğunu belirten Hong Kong'taki Citigroup Inc.'in stratejistlerinden John Woods, bu makroekonomik konularda bir çözüm bulunana kadar risk iştahının kapalı olacağını söyledi.

Japon Nikkei 225 Endeksi, yenin dolar karşısında zayıflamasıyla yüzde 0.6 yükselirken, Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 1.4 düştü. Avustralya'daki S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.8; Hong Kong Hang Seng Endeksi yüzde 0.1 düştü. Çin Şanghay Bileşik Endeksi ise yüzde 0.3 yükseldi.