Advertisement

Mali kriz ve elektrik kesintilerinin görüldüğü ve 10 yıllık hazine kağıtlarının faizinin yüzde 10'un üzerine çıktığı Kıbrıs Rum Kesimi de Avrupa'nın kurtarılan ülkeler listesine girebilir.

Kıbrım Rum Kesimi'nde geçtiğimiz ay yaşanan patlama sebebiyle ülkenin yüzde 50'sinin elektriğini sağlayan santral zarar gördü. Patlama, ülkenin bankalarının Yunan hazine tahvillerinden kaynaklanan kayıplarının da arttığı dönemde meydana geldi. Patlamanın ardından 27 Temmuz'da kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, ülkenin kredi notunu düşürdü ve 2 bankasının kredi notlarını çöp seviyesine çekti.

İrlanda ve Portekiz ekonomilerinin 10'da 1'i büyüklüğünde olan Kıbrıs Rum Kesimi'nin de kurtarılan ülkeleri dahil edilmesi hâlinde, Euro Bölgesi liderlerinin de adeta bir sınavdan geçirecek. Bunun gerçekleşmesi durumunda 1 yıldan biraz daha fazla sürede 4 ülkeyi kurtarmış olacak Euro Bölgesi liderleri, geçtiğimiz ay 2. kez kurtarılan Yunanistan'ın ardından zor günlerden geçiyor. Diğer yandan Kıbrıs'ın da bu 3 ülkeye dahil olması, bölgenin borç krizine ilişkin güvensizliği de artıracak.

Kıbrım Rum Kesimi'nin kurtarılmayı bekleyen diğer ülke olması riskinin bulunduğunu belirten Commerzbank AG'nin stratejistlerinden Christopher Rieger, küçük bir ülke olmalarına rağmen, kurtarılmalarının zorunlu hâle gelmesi durumunda bundan şikayetçi olacak ülkelerin öne çıkabileceğini söyledi.

Kıbrım Rum Kesimi'ndeki hazine tahvillerinin faizi bu yılın başından bu yana yüzde 5.5 artış kaydetti ve dün yüzde 11.37'ye yükseldi.

Yunanistan'ın hazine kağıtlarının getirisi yüzde 14.99 ve Portekiz'inkiler ise yüzde 11.19'dan fiyatlanıyor.