Advertisement

ABD'nin AAA olan kredi notunun, uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's tarafından AA+'ya çekilmesinin ardından Asya Borsaları, 2009'da başlayan yükseliş trendinin en büyük kayıbını verdi. Asya borsalarının yanısıra ABD'deki endeks vadelileri, dolar ve petrolde de düşüş görüldü.

Satışlarının yarısını ABD ve Avrupa'da gerçekleştiren Sony Corp. yüzde 4.4 düştü. Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp. yüzde 1.7 geriledi. Dünyanın en büyük süper market tedarikçisi Li&Fung Ltd. yüzde 5 değer kaybetti. Maden devi BHP Billiton Ltd., emtia fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle yüzde 3 düşüş kaydetti. Asya'daki bazı bankalar, G-7'nin piyasaların istikrarı için likidite sağlanacağını açıklamasının ardından bazı bankalar kayıplarının bir kısmını telafi etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 3 kayıpla 122.32 puana geriledi.

ABD'nin not indiriminden risk duyarlılığının etkileneceğini, özellikle de hisse senedi piyasasında panik satışlarının görüleceğini belirten Platypus Asset Management Ltd.'ın yöneticilerinden Prasad Patkar, merkez bankaları ve regülatörlerin küresel işbirliğini gerektirecek etkilerin görüleceğini, bunun da belirsizliği artıracağını söyledi.

Asya Pasifik Endeksi gün içinde G-7'nin açıklamasının bankaları bir miktar rahatlamasıyla bazı kayıplarını telafi etmeyi başarmıştı.