Advertisement

S&P'nin dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin kredi notunu indirmesinin ardından Asya'daki banka ve ihracatçılarının görünümünde bozulmalar oldu ve Japon hisseleri değer kaybetti. Nikkei 225 Endeksi, Mart'tan bu yana en sert 2 günlük düşüşüne işaret etti.

Yüksek miktarda ABD tahvilini elinde bulunduran Mitsubishi UFJ Financial Group Inc. yüzde 3.4 düşüş kaydetti. Satışlarının yüzde 40'ını ABD'de gerçekleştiren elektronik şirketi Sony Corp. yüzde 3.2 geriledi. Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp., dolardaki kayıpların etkisiyle yüzde 1.4 düştü.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.7 düşüşle 9,140.51 puana geriledi ve G-7'nin piyasalardaki istikrarı korumak adına yaptığı açıklamalara rağmen kayıplarını artırdı. Daha kapsamlı olan Topix Endeksi de yüzde 1.8 kayıpla 786.08 puan seviyesine geriledi.

Pengana Capital Ltd.'ın yöneticilerinden Tim Schroeders, ABD'nin notunun indirilmesinin küresel ekonomi ve hisse senedi piyasalarında bir soruna daha sebebiyet verdiğini söyledi. Schroeders, risklerin ekonomik büyümedeki yavaşlamalardan kaynaklandığını, ABD'nin borçlarının yeniden fiyatlanmasının sermaye maliyetlerini artırma riski taşıdığını savundu.

Hisse senetlerindeki düşüşün azaltılmasında G-7'nin müdahale kararı da etkili olmadı.