Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, ABD'nin kredi notundaki zirve seviyesini kaybetmesinin ekonomik yavaşlamanın kötüleşeceği endişelerini artırması sonrası sert satışlarla karşılaştı. Bu satışlar sonucu gösterge endeks son 11 ayın en düşük seviyesine indi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 2.4 düşerek, Seul saatiyle 14:54'te 1,016.01 puana geriledi ve 10 Eylül'den bu yana en düşük seviyede kapanmaya hazırlanıyor. Endeks son beş günde yüzde 12 kaybetti ve 2 Mayıs'taki zirvesinden bu yana süren düşüşünü ise yüzde 16'ya genişletti. Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 3.5 düştü ve Borsa, endekste işle gören hisselerin işlemlerini durdurdu. Çin e Hindistan piyasalarında görülen satışlar, bu ülkelerin gösterge endekslerinin, bu yılın zirve seviyelerinden yüzde 20'den daha fazla düşmelerine neden oldu.

Finans ve teknoloji hisseleri, gelişen piyasa endeksinde bugün görülen düşüşe en büyük katkıyı sağlayan sektörler oldu. Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) ABD'nin kredi notunu bir basamak düşürmesinin ardından, G7 ülkeleri finans piyasalarına istikrar kazandımrak için gereken her adımı atacaklarını kaydetti ve Avrupa Merkez Bankası, krizin yayılmasını önlemek için İtalyan ve İspanyol tahvillerini satın alacağının işaretini verdi. Bloomberg'in derlediği verilere göre, 26 Temmuz'dan bu yana hisse senetlerinin değeri 5.4 trilyon civarında eridi.

Shinhan BNP Paribas Asset Management Co.'nun Seul ofisinden fon yöneticisi Chu Moon Sung, "Finans piyasalarının istikarara kavuşması için bazı tedbirler alınabilir, ancak önemli olan, reel ekonominin tekrar toparlanma yoluna girip girmeyeceği" dedi ve "Volatilite bir süre daha devam edecek" yorumunda bulundu.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 12 düştü ve gelişmiş piyasaların hisselerini ölçen MSCI Dünya Endeksi'ndeki yüzde 6.9'luk düşüşe göre daha kötü bir performans sergiledi.