Advertisement

S&P'nin ABD'nin kredi notunu AAA'dan AA+ seviyesine çekmesinin ardından küresel kaynakların dolar cinsinden varlıklara yöneleceğine ilişkin spekülasyonlar arttı; Asya paraları Singapur doları ve Malezya ringgiti öncülüğünde değerlendi.

Singapur doları 14 Temmuz'dan bu yana en büyük artışını kaydederken, Malezya ringgiti de 3 haftanın en düşüğünden geri sıçradı. Çin'de yuan merkez bankasının referans faizini yükseltmesiyle Nisan'dan bu yana en büyük rallisini kaydetti.

G-7 ülkeleri de S&P'nin ABD'nin notunu indirmesinin ardından küresek finansal istikrarı ve büyümeyi korumak için gerekli tüm önlemleri alacaklarını açıkladı.

Asya'daki paraları asıl destekleyenin zayıflayan dolar olduğuna dikkat çeken Tokyo'daki Dai-ichi Life Research Institute Inc.'in ekonomistlerinden Tohru Nishihama, hisse senedi piyasalarındaki sert düşüş ve paranın tahvillere kaymasının da bölge paralarını desteklediğini savundu.

Singapur doları, ABD doları karşısında yüzde 0.5 değerlenmeyle 1.2138'e yükselirken, Malezya ringgiti de yüzde 0.3 kazançla 3.0070 seviyesine çıktı. Tayland bahtı da yüzde 0.4 artış kaydederek dolar karşısında 29.78'den işlem gördü.

Templeton Asset Management Ltd.'ın gelişmekte olan ülkeler CEO'su Mark Mobius, gelişen piyasaların yüksek oranlı Döviz rezervleri ve düşük borç/GSYH oaranlarıyla daha fazla küresel kaynak çekebileceğini söyledi.

Mobius ayrıca gelişen ekonomilerin paralarını yönetme ve borçlarını servis etme yeteneklerinin iyileştiğini, bu sebeple bu ülkelerin daha güçlü hâle geldiğini belirtti.