Advertisement

ABD ve Avrupa'daki borç sorunlarının ülkelerin kredi notunu ve para birimlerini etkilemesi ve İsviçre ile Japonya'nın Döviz piyasalarına müdahalelerin sonucunda, sığınılacak liman olarak görülen para birimleri eriyor.

Frankfurt Trust'a göre, günlük 4 trilyon hacmi bulunan döviz piyasasının en avantajlı paraları Norveç kronu, Avustralya doları ve Yeni Zelanda doları olabilir. ABD'nin borç oranı yüzde 60, İngiltere'ninki yüzde 77 ve Almanya'nınki yüzde 79'a ulaşırken, bu ülkelerin borç/GSYH oranları yüzde 48'lerde seyrediyor.

Dolar ve eurodan uzaklaşan traderların yeni gözdeleri hâline gelen İsviçre frangı ve Japon yeni de İsviçre Merkez Bankası'nın faiz oranlarını beklenmedik şekilde düşürmesi ve Japonya'nın yen satmasının ardından riskli hâle geldi. Bloomberg Korrelasyon Ağırlıklı Endeksi'ne göre yen, 4 Ağustos'ta yüzde 3.2 geriledi.

ABD temerrüdden son anda kurtulurken, İtalya ve İspanya'daki tahvillerin getirisi de Yunanistan ve İrlanda'nın kurtarılmasına yol açan zamandaki seviyelerine ulaştı.

"Dolar ve eurodan uzak durmak istiyorsunuz, çünkü bu ikili gerçekten alternatifleri olan paralar" diyen Frankfurt Trust'un yöneticilerinden Christoph Kind, kendisinin Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları ile İsviçre ve Norveç kronlarını daha çok tercih ettiğini söyledi.

Kind, bu ülkelerin de AAA kredi notuna sahip ve para birimlerini yönetebilecek kapasitede olduklarını, aynı zamanda likiditesi yüksek piyasalara sahip olduklarını savundu.