Advertisement

Döviz ve sabit getirili menkul kıymet stratejistleri, kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) 5 Ağustos'ta ABD'nin kredi notunun indirmesinin dola için ne anlama gelebileceğini değerlendirdi.

Societe Generale SA'nın Londra ofisinden Döviz Araştırma Müdürü Kit Juckes:

Küresel olarak risk iştahı açısından kötü bir durum. Bunun, dolar ile ilgili kesin sonuçlara varmaktan ziyade, Meksika Pesosu ve Avustralya Doları gibi riske duyarlı para birimleri için ne kadar kötü olabileceğini görmek daha kolay. Bu durum, çok daha uzun süre devam edecek aşırı düşük faiz oranları ve güven azalmasının darbesi ile güçlenen riskten kaçış eğilimi ile daha da kuvvetlenecek. Dolar için önemli çıkarım şu olabilir; dolar merkezli küresel kur sisteminden uzağa bir adım daha atıldı. Ancak bu durum bir yaz dönemi değil, on yıllık bir süreyi kapsayacak.

Döviz çıkarımları karmaşık ve belirsizdir. Risk iştahı darbe aldı ve bu durum zaman geçtikçe dolar için daha az yardımcı bir faktör haline geliyor. ABD'nin not indirimi, Japonya Merkez Bankası ve İsviçre Merkez Bankası'nın para birimlerinin değer kazanması için attıkları adımlara karşı geldi ve piyasa ABD'nin kredi notuna bakacak ve Avrupa'da olası not indirimleri için acil sonuçlar çıkarmaya çalışacak.

New York'ta Jefferies Group Inc.'nin Sabit Getirili Menkul Kıymetler Küresel Başkanı David Zervos:

Bu not indiriminin, özellikle uzun vadede, doları ya da borçlanma kağıtlarının fiyatlarını destekleyecek bir rol oynayacağını görmek zor. Not indirimi, dolar ve Hazine kağıtları için olumsuz görünüyor.

Barclays Plc'nin Londra ofisinden Küresel Döviz Araştırma Müdürü Paul Robinson:

Not indiriminin ilk önce, özellikle, değerlerinin düşürülmesi için muhtemelen politika tepkisiyle karşılaşacak yen ve İsviçre frangı gibi "güvenli liman" varlıklarında bir ralliye yol açmasını bekliyoruz. Ancak bu politika tepkileri bu para birimlerini değer kazanmasını surdurmayacak, sadece sınırlayacaktır. Doalr satışı tavsiye etmiyoruz. ABD Hazine tahvilleri satış dalgasıyla karşılaşmayacak ve dolar ilk başta muhtemelen şokun risk etkisinden faydalanacak. Ancak orta vadede, mali sorunlar, muhtemelen daha zayıf dolar anlamına gelecek. Emtia para birimleri kısa vadede, tekrar risk faktörü nedeniyle, en duyarlı para birimleri olarak görünüyor.

Yen ve İsviçre frangı da, bu gibi bir olayın doğal faydalananı olacak ve her iki para birimi için önemli ölçüde talep olacağını düşünüyoruz. Euro ve sterlin de muhtemele diğer faydalananlar olarak görünüyor. Her iki para biriminin ciddi sorunları var ve euronun performansı, Euro Bölgesi yetkililerinden gelen açıklamalardan etkilenebilir. Ancak her iki para birimi de, göreceli olarak küresel hisse senedi piyasaları ile korelasyonu olmayan, önemli ve likit para birimleri ve her iki para birimi, kendi mali sorunlarından etkileniyor.

UBS AG'nin Londra ofisinden Döviz Stratejisti Geoffrey Yu:

Not indirimine beklenen ilk ani tepki dolar satışı şeklindeydi. Dolar-İsviçre frangı ve dolar-yen'in yoğun baskı altında kalmasını bekliyorum. Ancak hem İsviçre Merkez Bankası'nın, hem de Japonya Merkez Bankası'nın son dönemde para birimlerinin aşırı değerlenmesini önlemek için olağan dışı tedbirler alması dikkate alındğında, döviz fiyat hareketlerinin normalden daha volatil olması bekleniyor.

Kısa vadede, fonlama stresi olursa ve diğer şekillerde kaldıraçsızlık olursa, bu durum, dolar için, risk ile pozitif korelasyona sahip para birimleri karşısında olumlu olur. 2008'de, sorunlar ABD finans sektöründen kaynaklandı, ancak dolar önemli bir ralli gerçekleştirmişti. Zira yatırımcıların nakide geri çekilmeleri ile birlikte, kaldıraçsızlık, risk pozisyonlarının likidasyonu anlamına gelmişti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Ağustos 2011 Pazartesi, 12:54 Misafir bu analıstler kim ? yani bir kere de analistlerin dediği çıksa . doları yedik 1.75 e 1.70 olursa mutlu olacağız dimi ? bu analıstler de insan değilmi