Advertisement

Bakır fiyatları, Standard & Poor's'un (S&P) ABD'nin notunu indirmesi sonrası emtia ve hisse senetlerine gelen satışların ardından, düşüşünü dördüncü güne de taşıdı. Metal bu düşüşle birlikte, Aralık ayından bu yana en hızlı aylık düşüşünü gerçekleştirmeye yöneldi. Kalay fiyatları şse son 11 ayın en düşük seviyesine indi.

Çinko ve petrol, son dokuz günde sekizinci kez aşağı yönde hareket eden emtia endeksi S&P GSCI Spot'daki düşüşe öncülük ediyor. MSCI Dünya Endeksi sekizinci seansta da düştü ve ABD endeks vadelileri de, New York Borsası açıldığında endekslerin aşağı yönde hareket edeceğini işaret ediyor. G7 ve G20 ülkeleri liderleri, finans piyasalarına istikrar kazandırmak için gereken adımları atma konusunda hazır olduklarını söylediler.

Basemetals.com'un Londra ofisinden analist William Adams, "Piyasalar, metallere yönelik talebi düşüren bir unsur olan kötüleşen ekonomik yavaşlamaya uygun olarak kendilerini ayarlıyor" dedi.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra piyasasında, 80 dolar ya da yüzde 0.9 düşerek, Londra saati ile 10:30'da, ton başına 8,961 dolara indi. Fiyatlar 8,950 dolara kadar düşerek 27 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Metalin Ağustos ayındaki kaybı ise yüzde 8.8'e ulaştı. Eylül vadeli Bakır kontratı, New York piyasasında, yüzde 1.4 düştü ve pound başına 4.0585 dolara geriledi.

Londra Metal Borsası bakır fiyatları 28 Haziran'dan bu yana ilk kez 9,000 dolar seviyesinin altına indi. Citigroup Inc.!nin Singapur ofisinden metal araştırma müdürü David Thurtell, ancak halen bakır fiyatlarının 8,500 seviyesinin çok altına düşme ihtimalinin az olduğunu söyledi.