Advertisement

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı İrsen Küçük, küresel krize rağmen KKTC ekonomisinin iyi bir düzeyde olduğunu ve bu yılın sonunda yüzde 4'lük büyüme hedeflendiğini söyledi.

Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) Lapta Bölge Toplantısı'nda konuşan Başbakan Küçük, hükümetin, 2014 yılına kadar altyapı, sağlık, turizm ve eğitim alanındaki hedefleri hayata geçirerek, ülkenin yaşam standardını yükselteceklerini kaydetti.

Başbakan Küçük, erken genel seçimin ardından göreve gelen UBP hükümetinin son 2 yıllık sürede, Anavatan Türkiye ile işbirliği içinde aldıkları tedbirlerle, ülke ekonomisinde ciddi bir iyileşme yaşanmaya başladığını belirtti.

Kıbrıs Rum kesimi, Yunanistan, İngiltere gibi birçok Avrupa ülkesini etkileyen küresel ekonomik krize rağmen, KKTC ekonomisinde 2011 yılında yüzde 4'lük bir büyüme beklendiğini dile getiren Başbakan Küçük, bu büyümenin Türkiye ile işbirliği içinde alınan ekonomik tedbirlerin sonucu olduğunu söyledi.

2011 yılında bütçe açığını 100 milyon Türk Lirası'na indirmeyi, 2012 yılında ise bütçe açığını tamamen kapatmayı hedeflediklerini ifade eden Küçük, hükümet olarak, ülke ekonomisini düze çıkartmak ve halka daha fazla hizmet sunmak için çalıştıklarını belirtti.

Başbakan Küçük, ülke turizmi ve ihracatında ciddi gelişme yaşandığını, son dönemde yüksek öğrenimde öğrenci sayısının artmaya başlamasının da sevindirici olduğunu ifade etti.

Altyapı çalışmalarına da büyük önem verdiklerini belirten Başbakan Küçük, ülkede yeni duble yollar yapılması, yol güvenliğinin artırılması ve karayollarının Avrupa standartlarına ulaşması yönündeki projeler olduğunu anlattı.

Ülkede ucuz ve güvenli sağlık hizmeti verilmesine olanak sağlamak için çalıştıklarını kaydeden Küçük, bu kapsamda 2012 yılında Lefkoşa'ya yeni bir devlet hastanesinin temellerinin atılmasının gündemde olduğunu bildirdi.

Türkiye ile ilişkilerin en üst düzeyde uyum içinde gittiğine de işaret eden İrsen Küçük, bu işbirliğiyle, KKTC'nin adım adım çok daha güzel günlere ulaşacağını söyledi.