Advertisement

Avrupa'daki borç krizine yönelik endişelerin yeniden tırmanmasıyla düşüşe geçen ihracatçılar, Tokyo Borsasını aşağı çekti. Nikkei 225 Endeksi, 3. kez haftayı aşağıda tamamlamaya yöneldi.

Avrupa'ya bağımlılığı en yüksek olan  Japon otomobil üreticisi Mazda Motor Corp. yüzde 3.8 düştü. Dünyanın en büyük fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc. yüzde 1.2 geriledi. Mitsubishi UFJ Financial Group Inc. ise artan tahvil faizlerinin, bankaların maliyetini artıracağına yönelik spekülasyon üzerine günü yüzde 1.7 aşağıda tamamladı.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.2 düşüşle 8,932.61 puandan işlem gördü ve 15 Mart'tan bu yana en düşük kapanışına işaret etti. Topix Endeksi de aynı oranda zarar ederek 767.37 puana geriledi.

Avrupa'daki borç krizinin yayıldığını ve finansal sisteme ilişkin endişelerin arttığını belirten Ichiyoshi Investment Management Co.'nun analistlerinden Mitsushige Akino, küresel hisse senedi piyasalarında "çakılma" dönemine girilebileceğini söyledi.

Dünya genelinde hisse senedi piyasalarından, ABD ekonomisindeki yavaşlama sinyalleri ve Avrupa'daki borç krizinin bankacılık sistemi için tehdit oluşturması sebebiyle 26 Temmuz'dan bu yana 7 trilyon dolar silindi. Küresel piyasalardaki düşüş, 5 Ağustos'ta kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's'un ABD'nin 3A kredi notunu AA+'ya çekmesiyle daha da derinleşti.

Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 1 değerlendi. Endeks dün bankalardaki sert düşüş ve ABD ekonomisine ilişkin endişeler sebebiyle yüzde 4.4 değer kaybetmişti.