Advertisement

Bakır fiyatları, Çin yuanının dolar karşısında 1993'ten bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının ardından sanayi metallerine gelen alımların etkisi ile, son yedi günde ilk kez yukarı yönde hareket etti.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda, yüzde 3.4 yükselerek ton başına 8,884.75 dolara kadar çıktıktan sonra, Şanghay saati ile 11:52'de 8,840 dolara geldi. Çinko yüzde 4.3 yükselerek ton başına 2,190 dolara çıkarken, nikel yüzde 3.5'lik primle ton başına 21,700 dolara ulaştı.

Metal fiyatları, dünyanın en büyük metal tüketicisi Çin'in para biriminin, Fed'in faizi 2 yıl daha düşük seviyelerde tutacağını taahhüt etmesi ve Çin'in para birimindeki değer artışını enflasyonu durdurmada kullanacağı spekülasyonlarından da destek bularak, dolar karşısında 6,4 seviyesinin ötesine geçmesinin ardından değer kazandı. Çin'in bakır ithalatı, talepte mevsimsel olarak yükselme beklenmesinden dolayı gelen alımların etkisi ile, geçen ay, Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Şanghay'da HNA Topwin Futures Co.'dan analist Xu Liping, "Son dönemde zaman zaman, Çin'deki alımların Londra fiyatlarını desteklediğini gördük" dedi ve "Bugünkü durum, Şanghay'daki güçlü açılışın Londra fiyatlarını desteklediğini gösteriyor. Burada 9,000 doların altındaki fiyatlar alıcılar için cazip" yorumunda bulundu.

Çin Merkez Bankası'nın günlük kur sabitlemesinin 2011 yılının en hızlı artışını gerçekleştirmesinin ardından, yuan Kasım ayından bu yana en hızlı artışını gösterdi ve 12 aylık vadeli kontratlar üç ayın zirvesine çıktı. Çin'de tüketici fiyatları geçen ay yıllık yüzde 6.5 yükseldi ve son üç yılın en yüksek seviyesine çıktı.