Advertisement

ABD Merkez Bankası Fed'in rekor düşük seviyedeki faizleri sürdüreceği açıklaması ve Çin'in enflasyonu kontrol altına almak için yuanın değerlenmesine de izin vereceğine yönelik sinyaller, yuanı değerlendirdi. Yuan, ABD doları karşısında 17 yıldan bu yana ilk kez 6.4 seviyesinin üzerine yükseldi.

Dolar karşısında yüzde 0.36 değerlenen yuan, 6.3948 seviyesine çıkarak, son 9 ayın en büyük sıçramasını kaydetti. Yuan, 1993'te resmi kur belirleme uygulamasına geçilmesinden bu yana ilk kez 6.3938 seviyesinden işlem görüyor. Merkez Bankası'nı yuan için belirlediği referans değeri yüzde 0.27 yükseltilerek 6.3991'e çıkarıldı.

Uluslararası Para Fonu geçtiğimiz ay daha güçlü yuanın, küresel ekonominin istikrarını sağlamaya yardımcı olabileceğini söylemişti. IMF aynı zamanda daha değerli yuanın enflasyonu da kontrol altına alabileceği ve ülkenin iç piyasadaki büyümesinin dengelenmesine yardımcı olabileceğini savunmuştu. Bu hafta açıklanan veriler, Çin'in ihracatlarının, dış ticaret fazlasını 2 yılın zirvesine çıkardığına işaret etti. Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisinde enfasyon Temmuz ayında 3 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Enflasyon ve ticaret rakamları ile Fed'in rekor düşük faizlerinin sürdürülebileceğini açıklamasının yuanı daha hızlı değerlendirdiğini belirten CCB International Securities'in ekonomistlerinden Banny Lam, "son gelen ihracat verileriyle desteklenen güçlü büyüme, yatırımcıları da yuan almaya teşvik ediyor" dedi.