Advertisement

Societe Generale SA, bankanın sağlığına ilişkin ortaya atılan söylentileri yalanlayarak, Fransa'nın sermaye piyasası kurulundan söylentiler ile ilgili soruşturma istedi.

Dün piyasaların kapanışının ardından açıklama yapan Fransa'nın en büyük ikinci bankası Societe Generale, bankanın Temmuz ve Ağustos başı performans rakamlarının önümüzdeki günlerde sağlam kazanç rakamları açıklayabileceğine işaret ettiğini savundu. Söylentiler karşısında da harekete geçen Societe Generale, spekülasyonların bankanın paydaşlarına zarar verdiğini belirterek, Fransız SPK'sına spekülasyonlara karşı soruşturma başlatılması için başvurdu.

Dünkü kredi krizinden bu yana Societe Generale, Avrupa'daki banka hisselerinin düşüşüne öncülük etti. Bankanın hisseleri yüzde 15 düşüşle hisse başına 22.18 euroya gerileyerek, 27 Ekim 2008'den bu yana en düşük seviyesine işaret etti.

Avrupa'daki borç krizinin yayılacağına yönelik spekülasyonun Fransa'nın CDS'lerini yükseltmesinin ardından, 3 büyük kredi derecelendirme kuruluşu, ülkenin AAA olan kredi notunu teyit etti.

Fransa'nın sorumluluklarını erteleyeceğine ilişkin hiçbir belirtinin olmadığını savunan Sanford C. Bernstein Ltd.'ın analistlerinden Dirk Hoffman-Becking, Fransız bankalarının kısa vadesi fonlama sıkıntılarına karşı oldukça dirençli olduğuna dikkat çekti.

Avrupa'daki bankalar dün Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Euro Stoxx Bankalar Endeksi yüzde 8.9 kayıpla 109.87 puana geriledi. Fransa'nın en büyük bankası BNP Paribas SA yüzde 9.5 düşüşle 35.61 eurodan fiyatlanırken, Credit Agricole SA da yüzde 12 kayıpla 6.07 eurodan işlem gördü.