Advertisement

İspanya'nın 10 yıl vadeli devlet tahvili, Avrupa Merkez Bankası'ndan (AMB) piyasaya istikrar kazandırmak için geldiği söylenen alımların etkisi ile, beşinci günde de yükselişini sürdürdü. Böylelikle İspanyol tahvili Mayıs ayından bu yana en uzun süreli çıkış dönemini yaşıyor.

İtalyan tahvilleri de değer kazandı ve bu alışlar sonucu faiz yüzde 5 seviyesine yönlendi. İşlemler ile ilgili bilgiye sahip üç kaynağa göre, Avrupa Merkez Bankası küçük miktarlarda İtalyan Ve İspanyol tahvili aldıFransız tahvilleri de, son dönemde hızlı düşüşler gösteren  Societe Generale SA'nın güçlü sonuçlar açıklayacağını belirtmesinin ardından, Alman devlet tahvillerine oranla daha iyi performans gösterdi.

RBC Capital Markets'in Londra ofisinden Avrupa faiz stratejisi müdürü Peter Schaffrik, "Avrupa Merkez Bankası tahvil faizlerindeki yükselişi önlemeye çalışacak, zira ihtiyaç duyulan da bu" dedi ve "En önemli şey, faizlerin tekrar önemli ölçüde yükselmesine izin vermeyecekleri. Eğer faizlerdeki yükselişi durdururlarsa, bu durum tahvilleri daha cazip hale getirir" yorumunda bulundu.

İspanya'nın 10 yıllık tahvillerinin faizi 3 baz puan düşerek, Londra'da öğlen saatlerinde yüzde 5'e indi.Bu, 5 Mayıs'ta biten yedi günlük faiz düşüşü döneminden bu yana en uzun süreli düşüşü işaret ediyor. Bu düşüş sonucu, 10 yıl vadeli İspanya ve Almanya tahvillerinin faizleri arasındaki fark 7 baz puan inerek 277 baz puana geriledi.

10 yıl vadeli İtalyan tahvilinin faizi ise 4 baz puan düşerek yüzde 5.06'ya indi. İtalyan ve Alman tahvil faiz farkı ise 7 baz puan inerek 283 baz puana geldi.