Advertisement

ABD'de dış ticaret açığı, ihracattaki düşüşün ithalattaki düşüe oranla daha hızlı olmasının etkisiyle,  Haziran ayında beklenmedik bir şekilde yükselerek, Ekim 2008'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Dış ticaret açığı Haziran ayında yüzde 4.4 artarak, önceki ayki zeviyesi olan 50.8 milyar dolardan 53.1 milyar dolara yükseldi. Dünyanın en büyük ekonomisinin ticaret açığı, Bloomberg'in anketine katılan analistlerin tümünün tahminlerinden kötü çıktı. Bloomberg'in araştırmasına katılan analistlerin tahminlerinin medyanına göre, dış ticaret dengesinin Haziran ayında 48 milyar dolar açık vermesi bekleniyordu.

ABD'nin sermaye malları ve sanayi tedarikleri ihracatı Haziran ayında düştü ve bu durum, küresel ekonomideki soğumanın başlangıcını yansıtıyor olabilir. Caterpillar nc. gibi bazı şirketler, kısmen düşen doların da desteği ile, ABD'nin ürettiği mallara yönelik talep konusunda iyimser.

Boulder, Colorado'da Action Economics LLC'den baş ekonomist Mike Englund, veri açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "ABD talep büyümesindeki yavaşlama bu yıl ithalatı kısıtladı" dedi ve "İhracatın seyri iyi" yorumunda bulundu.

Bloomberg'in araştırmasına katılan 74 ekonomistin dış açık tahminleri 42.5 milyar dolar ile 51 milyar dolar arasındaydı. ABD Ticaret Bakanlığı, Mayıs ayı dış açık verisini 50.2 milyar doalrdan 50.8 mlyar dolara revize edildi.

Amerika'nın Çin ve Avrupa Birliği karşısında verdiği ticaret açıkları Haziran ayında artarken, ABD'ye giren Japon otomobillerinin miktarı da artış gösterdi.