Advertisement

İtalya Ekonomi Bakanı Giulio Tremonti, ülkesini sarsan borç kriziyle ilgili ''Kriz farklı bir yol almış durumda. Henüz bitmiş değil. Getirilerini öngörmek kolay değil'' dedi.

Ekonomi Bakanı Giulio Tremonti, Temsilciler Meclisi'nin ekonomi komisyonunda parlamenterlere ülkede baş gösteren borç krizi ve krize karşı hükümetin alacağı yeni önlemler hakkında bilgi verdi.

Krizle mücadelenin zorluğuna dikkati çeken Bakan Tremonti, 48 milyar euro değerindeki tasarruf paketinin Temmuz ayında parlamento ve senatoda onaylanmasından bu yana krizde çok şeyin değiştiğini belirterek, ''Kriz farklı bir yol almış durumda. Henüz bitmiş değil. Getirilerini öngörmek kolay değil'' dedi.

Gelecek hafta, 2014 yılı yerine 2013 yılına kadar bütçe dengesinin sağlanması için çok sert yeni tasarruf önlemleri açıklayacaklarını ifade eden Tremonti, yeni pakete ilişkin çok fazla detay vermedi. Tremonti bunun, ülkenin bütçe açığının gayrisafi yurtiçi hasılaya oranının (GSYH) bu yıl yüzde 3,8'e, 2013 yılına kadar ise yüzde 0 seviyesine çekilmesi gerektiği anlamına geldiğini belirtti.

İtalya açısından bütçe açığının dengelemesinin önemli bir ihtiyaç olduğuna işaret eden Tremonti, 2013 yılına kadar açığın dengelenmesi adına bu yıl ve gelecek yıl çok güçlü önlemlerin alınmasının gerekli olduğunu vurguladı.

Giulio Tremonti, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) önerilerinin de yer aldığı ikinci kurtarma paketinin yerel hizmetlerin özelleştirilmesi, özel sektörde kadınlar için emeklilik yaşının yükseltilmesi, kamu çalışanlarının ücretlerinin azaltılması, işten çıkarmaları, verimliliği artırmak için dini bayramların pazar günü kutlanmasını ve vergilerin yükseltilmesini içerdiğini kaydetti.

Bu arada, merkez sağ iktidarın koalisyon ortağı Kuzey Birliği Partisi (LN) lideri Umberto Bossi ise Avrupa Merkez Bankasının geçen hafta önerilerini gönderdiği mektupla hükümete zarar vermesinden endişelendiğini belirtti.

İtalya'da Başbakan Silvio Berlusconi liderliğindeki merkez sağ hükümetin, 2013 yılına kadar bütçeyi dengeleme hedefi için 20-30 milyar euro aralığında ek tasarruf paketi hazırlığında olduğu ve bunu 16 ya da 18 Ağustos'ta toplanacak özel bakanlar kurulu toplantısında açıklayacağı bildirildi.