Advertisement

ABD'de işsizlik sigortası ödemeleri için ilk kez başvuruda bulunanların sayısı geçen hafta son dört ayın en düşük seviyesine indi. Bu durum, istihdam artışındaki yavaşlamanın, işten çıkarmadan ziyade daha az işe almadan kaynaklandığını işaret ediyor.

İşsizlik başvuruları 6 Ağustos ile biten haftada 7,000 düşerek 395,000'e indi. Bu, Nisan ayından bu yanaki en düşük seviyeyi işaret ediyor. Bloomberg'in araştırmasına katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, işsizlik başvurularının 405,000 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Daha önceki işsizlik başvurularını uzatmak için başvuranların sayısında da düşüş görüldü.

Şirketler bu yıl işten çıkarmaların hızını yavaşlattılar, ancak istihdam artışı konusunda istekli değiller. Bu durum tüketici harcamalrı üzerinde baskı yaratıyor. Yavaşlayan büyüme, geçen hafta kredi notunun indirilmesi ve bütçe açığı ve harcamaların kısılması konusundaki belirsizlikler, işe almalarda ertelemenin sürebileceğini işaret ediyor ve bu durum, toparlanma için bir tehdit oluşturuyor.

West Chester, Pennsylvania'da Moody’s Analytics Inc.'nin kıdemli ekonomisti Ryan Sweet, veri açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "İşsizlik başvuruları, istihdam piyasasının iyileşmekte olduğu konusunda umut verici işaretler yolluyor" dedi ve "ABD borçlanma tavanı tartışmaları ve finans piyasasında kuralların sıkılaştırılması sonrası ortaya çıkacak belirsizlik, istihdam piyasasını olumsuz etkileyebilir ve işsizlik başvurularındaki iyileşme durabilir" yorumunda bulundu.