Advertisement

Avrupa Birliği piyasa düzenleyicisi, piyasalardaki aşırı oynaklığa karşı adım attı ve Fransa, İtalya, İspanya ve Belçika'da Borsalarda açığa satış yasaklandı.

Açıklamada bu dört ülkedeki açığa satış kararının yanlış söylentiler ve dedikoduların yayılması ile elde edilecek yararları önlemek için verildiği belirtildi.

AB piyasa düzenleyicisi, Avrupa borsalarını daha yakından izlediklerini ve tüm takas işlemlerini takip ettiklerini açıkladı.

Fransa'da aralarında Societe Generale, BNP Paribas ve Credit Agricole gibi büyük bankaların da yer aldığı 11 hisse senedinde 15 günlüğüne açığa satış yasaklandı.

Açığa satış tartışması Türkiye'de de yapılıyor. İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, Bloomberg HT’ye verdiği röportajında, açığa satışın kurallar dahilinde yapılması gerektiğini vurgulamıştı.

Bu açıklamaların ardından kredili işlem yapanların sıkıştığını gören bazı oyuncuların, kuralları ihlal ederek açığa satış yaptıkları iddiaları üzerine SPK da önlem aldı.

Sermaye Piyasası Kurulu, mevzuat hükümlerine uyulmaksızın gerçekleştirilen açığa satış işlemleri ile ilgili inceleme başlattı.

İlgili haber:

http://www.bloomberght.com/kuresel-piyasalar/haber/945403-fransa-aciga-satisin-yasaklanmasindan-memnunuz