Advertisement

Bloomberg HT Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Kerem Alkin'in sorularını yanıtlayan Ulaştırma Bakanı Yıldırım, küresel ekonomideki kriz beklentisinin Ulaştırma Bakanlığı'nın yatırımlarını etkilemeyeceğini belirtti.

Yıldırım konuyla ilgili olarak, 'Henüz nedenleri tespit edilememiş bir kriz söylentisi var. Buna bir erken panik de diyebilirsiniz. Bizi de yakından etkileyen bir durum var. Ancak Türkiye, 2008'de soğukkanlı bir duruş gösterdi ve krizi rahat atlattı. Şimdi de durumu farklı görmüyorum. Biz yatırıma devam edeceğiz, yatırım krizin ilacıdır, yatırımdan kaçınmayın. Ama alternatif kaynakları harekete geçireceğiz. Kamunun elindeki işletmeleri daha etkin kullanılır hale getireceğiz, daha fazla katma değer üretmesini sağlayacağız" şeklinde yanıt verdi. Yıldırım, alternatif finans kaynaklarının da geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

"2023'TE BİLİŞİMİN TOPLAM AR-GE İÇİNDEKİ PAYININ %50 OLMASINI HEDEFLİYORUZ"

"2023 Türkiye'sinin hedeflerini tutturmak için altyapı yatırımlarına hız kesmeden devam edeceğiz" diyen Yıldırım, 'Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı' adı altında tüm teknolojiye yönelik çalışmaları destekleyecek bir bakanlık oluşturulduğunu söyledi. Bakan ayrıca, 2023 yılında bilişimin toplam AR-GE içindeki payının yüzde 50 olmasını hedeflediklerini vurguladı.