Advertisement

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, planın oybirliğiyle onaylandığını belirterek, yeni önlemlerin Avrupa Merkez Bankasının talebi doğrultusunda olduğunu vurguladı.

Berlusconi, yeni tasarruf planına göre 2012'de 20 milyar euro, 2013'te de 25,5 milyar euro tutarında acil bütçe kesintisi yapılacağını söyledi.

Başbakan Berlusconi ve Ekonomi Bakanı Giulio Tremonti, bugün başkent Roma'da yerel yönetim temsilcilerinin katıldığı bir toplantıya katılmıştı.

Toplantıya katılan yetkililer, bazı bakanlıkların bütçelerinde gelecek yıl 6 milyar euro ve 2013 yılında da 2,5 milyar euro kesinti yapılacağını belirtmişti.

Ekonomi Bakanı Giulio Tremonti de toplantıda tasarruf planıyla yerel yönetimlerin ve bölgelerin fonlarında 2012 ve 2013 yıllarında toplam 9,5 milyar euro kesinti yapılacağını, bazı yerel yönetimler ve kasaba konseylerinin tasfiye edileceğini, yerel hizmetlerin özelleştirileceğini açıklamıştı.

Lombardy Bölgesi Başkanı Roberto Formigoni, hükümetin, bütçe açığını 20 milyar euro azaltmayı planladığını, 2012 yılında bu miktarın 8 milyar euroluk  kısmını emeklilik yaşını yükselterek, yüksek gelirlilere ''dayanışma vergisi'' getirerek ve katma değer vergisini artırarak karşılamayı hedeflediğini bildirmişti.

Formigon, geri kalan 12 milyar euronun ise bakanlıkların ve yerel yönetimlerin bütçelerinde yapılacak kesintilerle karşılanmasının planlandığını ifade etmişti.