Advertisement

Ekonomi Bakanı Tremonti, bugün düzenlediği basın toplantısında, hükümet tarafından dün kabul edilen ikinci tasarruf paketiyle ilgili bilgi verirken, bölgenin borç krizinden çıkış için en iyi çözümün Euro Bölgesi ortak tahvili ''Eurobond'' olduğunu ve buna inandığını söyledi.

Euro Bölgesi'nde ortak borç tahvili ihracı çağrısını yineleyen Tremonti, ''Eurobond olsaydı bugüne gelmezdik. Avrupa'da büyük bir bütünleşme aşaması ve kamu finansmanı konsolidasyonu gerekli'' diye konuştu.

Euro Grubu Başkanı Jean-Claude Juncker ve kendisinin uzun süre ortak Euro  Bölgesi ortak tahvilini savunduğunu, eğilimin mali politikalarda yakın işbirliğini işaret ettiğine inandığını söyleyen Tremonti, ''Bizi Avrupa'da bütünleşmeye ve mali konsolidasyona doğru yönlendirmesi gerektiğini düşündüğümüz gelişmeler bekliyoruz'' ifadesini kullandı.

Tremonti, dün Bakanlar Kurulunca kabul edilen 2013 yılına kadar bütçe açığını 45 milyar euro azaltmayı hedefleyen tasarruf paketinin gece yarısından itibaren resmi gazetede yer alacağını ifade etti.

Almanya ve Fransa, Euro Bölgesi'nde üye ülkelerde mali disiplini ortadan kaldıracağı ve kendilerinin borçlanma maliyetlerini artıracağı gerekçesiyle karşı çıkıyor.