Advertisement

İlilas Mosialos, Geçici Destek Mekanizma'sının güçlendirilmesi konusunda siyasi kararlar alınması ve daha çok da Euro tahvilleri çıkarılması yönüne gidilmesi durumunda tehlikelerden kaçınılabileceğini belirterek, ''Bizim, sadece Yunanistan'ın sorununu ele almakla kalmayıp, pazarlara, artık Avrupa'nın toplu gücünü kullanmakta kararlı olduğu mesajını verecek toplu bir düzenleme yapılması yönündeki talebimizde ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı. Mesele budur. Burada kullanılmayan toplu bir güç var" diye konuştu.

Öte yandan, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, Yunan işadamlarına yabancı bankalarda bulunan paralarını ülkeye getirmeleri ve yatırım yaparak zorda bulunan Yunan ekonomisini desteklemeleri çağrısında bulundu.

Ekonomik sorun yaşayan diğer bir AB ülkesi olan İtalya'da, işadamlarının "İtalya'nın beş parasız kalmasına kayıtsız kalmayacağız" şeklindeki açıklamalarını hatırlatan Venizelos, "Şu anda ihtiyaç olan şey özel sermayenin de katılımıdır ve bu çerçevede Yunan sermayesinin de hareketlenmesine ihtiyaç bulunmaktadır. Denizcilik dünyası var, diaspora var, ülke içinde de paralar var. Tüm bunların değerlendirilmesi lazım. Dışarıdaki paraları geri getirin" diye konuştu.

Bu arada, Yunan Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada da Yunanlıların, dış ülkelerdeki bankalarda bulunan paralarını, "nereden buldun" uygulamasına tabi tutulmadan ülkeye getirmeleri için 30 Eylül'e kadar verilen sürenin son fırsat olduğu bildirildi.

Bakanlık açıklamasında, yabancı bankalardan verilen kredi kartları ve 100 bin euronun üzerindeki para aktarımlarıyla ilgili kontrollerin başlatıldığı belirtildi.